Разлика помеѓу преработките на „Јован Оливер“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Извори: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè
с (→‎Забелешки: clean up, replaced: == Фусноти == → == Забелешки == using AWB)
с (→‎Извори: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
== Извори ==
 
За неговата личност се зачувани современи податоци пред сесè во грамотите што Јован Оливер ги издал на црквата св. Димитриј во [[Кочани]] 1336 - 1337 година <ref name="SN">''С. Новаковић, Законски споменици, 662.''</ref> и на манстирот во [[Лесново]] <ref name="KN">''К. Николајевић, Српски комнени, 296''</ref>, како и ктиторскиот натпис во истиот манастир. Неговото име е забележано и во житието на [[св. Гаврил Лесновски]] <ref name="II">''Й. Иванов. Български старини из Македония, София, 1970.''</ref> како и во прилогот од [[1342]] година. Од современите извори за него пишувале Јован Кантакузин <ref name="Cant">''Cant. II. 257 - 277''</ref> и Никита Грегоријат <ref name="Greg">''Greg. II. 638 - 640''</ref>.
 
== Литература ==