Сложени програмски јазици: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè (2))
'''Сложени програмски јазици''' се оние јазици коишто се поблиски до програмерот, односно програмерот може да ги пишува на својот јазик а подоцна со соодветен [[компајлер]] да ги прочита и изврши микропроцесорот. Овие се понови програмски јазици и имаат за цел да ја олеснат работата на програмерот којшто ги пишува програмите на јазик поблизок до него. Процесорот без соодветен [[компајлер]] не може да ги разбере овие јазици.
 
Поимот "сложени" е пред сесè релативен зошто некои јазици како [[C]] некои ги сместуваат во сложените а некои во простите, но пред сесè е подразбира секој програмски јазик кој е направен со цел да ја олесни работата на програмерот и е близок до него.
 
== Начини на читање на сложените програмски јазици ==