Разлика помеѓу преработките на „Мозаик“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè
(→‎Надворешни врски: дополнување)
с (Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
 
 
== Историја ==
Најстарите мозаици во боја, изработени од глинени топчиња, се пронајдени во [[Вавилон]] и потекнуваат од IV век п.н.е.<ref>[http://www.thejoyofshards.co.uk/history/index.shtml Историја на мозаичната уметност] ([[англиски јазик|анг.]])</ref> Во V век п.н.е. во [[Стара Грција|Грција]] се изработувале мозаици од бели и црни измазнети речни камења. Мозаиците во боја, кои можеле да имитираат [[Илузија|илузионизам]] и светлосни ефекти, се појавуваат во периодот на [[Хеленистички период|хеленизмот]]. Како значајно средство за изразување, мозаиците биле застапени и во [[Римски период|римската]] уметност и тоа пред се, подните мозаици. Мозаиците имале значење и во [[Рано христијанство|ранохристијанската]] и во [[Византија|византиската]] уметност. Со употреба на златни плочки мозаиците добиле нови карактер и пред сесè се користеле за украсување на [[таван]]ите и [[ѕид]]овите.
[[Податотека:Spomenik5 detail.JPG|thumb|left|200px|Детаљ од мозаикот на [[Споменик на слободата (Кочани)|Споменикот на слободата]] во [[Кочани]]]]
Со надминувањето на ''Maniera greca'' во периодот на [[треченто]], опаѓа и интересот за мозаиците. Дури т.н. [[југендстил]] донел привремено оживување на интересот.
 
Освен во сакралните простори во XX век, уметноста на мозаикот одиграла позначајна улога во [[Социјализам|социјалистичкиот]] [[реализам]] и [[Мурализам|мурализмот]].
 
 
== Техника на изведба ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Уметност]]
[[Категорија:Уметнички техники]]