Разлика помеѓу преработките на „Женевско Езеро“

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons|Category: → {{рв|)
 
}}
 
'''Женевско Езеро''' ([[француски]]. ''Lac Léman'' или ''Lac de Genève''; [[германски]]. ''Genfersee'') — најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиаполумесечина заедно со реката [[Рона]] која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се [[Женева]] и [[Лозана]]. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласиобласти во [[Швајцарија]].<ref>[http://www.rhone-geneve.ch/sousindicateur.php?ID_indicateur=9&ID_domaine=2&ID_sousindicateur=40&typecat= Seujet / Lac Léman] rhone-geneve.ch. Посетено на 2009-07-20</ref>
 
{{рв|Lake Geneva}}
Анонимен корисник