Извоз: Разлика помеѓу преработките

Додадени 112 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Export“)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Storck Harbour scene.jpg|мини|Сцена од Сторк Харбор, XVII век.]]
 
'''Извозот''' во [[Меѓународна трговија|меѓународната трговија]] е продукт или [[Услуга (деловна)|услуга]] произведена во една земја што се продава во друга земја.<ref>[https://www.edumaritime.net/icc-academy/export-import-certificate-eic-online ICC Export/Import Certification]</ref> Продавачот на такви добра и услуги е ''извозник''; странскиот купувач е ''[[Увоз|увозник]]''.<ref>Joshi, Rakesh Mohan, International Marketing, Oxford University Press, New Delhi and New York. {{ISBN|0-19-567123-6}}</ref>
[[Податотека:Export_And_Import.jpg|мини|Извоз и [[увоз]]]]