Запад: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 3 години
Откажано уредувањето 4318778 на уредникот 89.111.226.171 (разговор)
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Емоџи Нагледно уредување
(Откажано уредувањето 4318778 на уредникот 89.111.226.171 (разговор))
Ознака: Отповикај
 
♾➕[[Податотека:Compass Rose Macedonian West.svg|мини|десно|Запад на компас]]
'''Запад''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[исток]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Запад е спротивниот правец во кој земната топка се врти околу нејзината оска и генералната насока во која очигледно зајдува [[сонце]]то. Во [[навигација]]та со [[компас]], запад е означен со агол од однос 270°.
 
5

уредувања