Разлика помеѓу преработките на „Харем“

Одземен 1 бајт ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
За разлика од харемот во Топкапи Сарај кој се викал и „Куќа на веселбите“, старата кралска палата на третото брдо, Ески Сарај, бил дом на т.н. „Куќа на солзите“, харемот во кој живееле жените и децата на поранешните султани. Кога ќе умрел султанот, сите негови жени и конкубини преминувале во Куќата на солзите со сите свои деца кои не би настрадале во вообичаените братоубиствени чистки кои се случувале секогаш кога ќе дојдело до смена на престолот, и останувале таму до крајот на животот. Додуша, некои жени кои не стигнале да станат конкубини на султанот, понекогаш се мажеле за османските великодостојници.
 
Дисциплината во харемот била на многу високо рамниште. Чуварите на харемот физички ја казнувале секоја жена која би се покажала непослушна. Оние пак кои би биле повеќе патиповеќепати казнети и кои се покажувале како непоправливи, по директна наредба од султанот би биле исфрлени од султановиот харем и испратени во Куќата на солзите, а целокупната своина би им била одземена. Ако би биле криви како вештерки или некој друг престап со слична тежина, би биле ставени во вреќа со врзани раце и нозе и фрлени в море во текот на ноќта.
 
== Наводи ==