Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

с
→‎Главни знаменитости: Правописна исправка, replaced: Неколку пати → Неколкупати
с (→‎Наука и култура: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎Главни знаменитости: Правописна исправка, replaced: Неколку пати → Неколкупати)
* ''Акербиргерхаус'', зграда од 11-ти или 12-ти век, во близина на Катедралата.
* ''Франкенс Штифтунген''
* ''Рајхартс Гарден'' е историски парк, дел од градината на соништата (Gartenträume). Неколку патиНеколкупати ја сменил сопственоста и на крајот градот Хале ја купил во 1903 и дозволил поширок јавен пристап.
* ''Клаусберге'', порфири планини, место на капелата на браќата Клаус, панорамски поглед на долината на Зале.
* ''Епископска ливада'', дел од Делауер Хајде, има 35 гроба кои потекнуваат од околу 2500-2000 п.н.е., неолитски период.