Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

с
→‎Детство и аматерска кариера: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати
с (→‎Детство и аматерска кариера: clean up, replaced: |deadurl = yes → |url-status=dead)
с (→‎Детство и аматерска кариера: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати)
Флојд е второ дете на Пола и Арлене Ландис, пораснал во [[Фармерсвил, Пенсилванија]].<ref>Everson, Darren (2006, July 30). Landis lived in the Conestoga Valley School District. World Descends on Farmersville. ''[[New York Daily News]]'', p. 62-63.</ref> Лендис во почетокот велосипедот го користел само кога одел со другар му на [[риболов]], а наскоро почнал да ужива во возењето и одлучил да учествува во локална трка, на која се појавил во долниот дел на тренерки бидејќи неговата религијата не му дозволубала да облече шорц.<ref>{{наведени вести|url=http://articles.latimes.com/2010/may/22/sports/la-sp-floyd-landis-20100523 |title=Floyd Landis has nothing left to lose – Los Angeles Times |publisher=Articles.latimes.com |date=2010-05-22 |accessdate=2010-07-17|first=Alan|last=Zarembo}}</ref> Лендис победил во таа трка и продолжил да се натпреварува на локалните трки.
 
На неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со велосипедизам и се обидувал да го обесхрабри давајќи му додатни обврски, така Лендис немал време да тренира преку ден и се извлекувал преку ноќ да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувал преку ноќта<ref>[http://www.abc.net.au/rn/religionreport/stories/2006/1697094.htm Floyd Landis – Mennonite in tights]. ''The Religion Report'' 26 July 2006</ref>, а бидејќи не ја ценил неговата страст за велосипедизам, мислел дека користи дрога или алкохол. Често патиЧестопати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно станал еден од најголемите негови фанови.<ref>[[OLN]] [[Television broadcast]] of the [[2006 Tour de France]], July 22, 2006</ref><ref>{{наведени вести
|last = Coyle
|first = Daniel