Разлика помеѓу преработките на „ФК Лех Познањ“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
'''ФК Лех Познањ''' е [[Полска|полски]] професионален [[фудбал]]ски клуб со седиште во градот [[Познањ]]. Во моментов се натпреваруваат во [[Екстракласа]], највисоката лига по ранг во државата. Клубот е именуван по [[Лех, Чех и Рус|Лех]], легендарниот основач на полскиот народ.
[[File:Stadion Lecha Poznan. 2010-11-03 (2).JPG|thumb|270px|[[Градски стадион во Познањ]]]]
Клубот е основан во 1922 година како ''Лутнија Дембец'', а подоцна го променил своето име неколку патинеколкупати. Од 1933 до 1994 година, клубот е тесно поврзано со [[Полска државна железница|Полската државна железница (ПКП)]]. Како резултат на тоа, клубот го има својот популарен прекар '''Колејош''', што значи ''железничар'' во локалниот изговор. Своето деби во највисоката полска лига клубот го имал во [[1948]] година. Најуспешниот период во историјата на Лех бил во почетокот на [[1980-ти]]те и раните [[1990-ти]]. Лех го освоил полското првенство вкупно шест пати, последен пат во [[2010]] година, и е најпопуларниот фудбалски клуб во регионот [[Големополска]].
 
== Титули ==