Труба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
(#WPWPMK)
с (Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
{{викифицирање}}
 
'''Трубата''' е лимен дувачки инструмент. Се состои од цилиндрична цевка, којашто завршува со корпус во форма на инка. Усникот е метален, а цевката е извиена неколку патинеколкупати, се свири со помош на три вентили.
Трубата се употребувала и во предисториските цивилизации и времиња. Најстариот цртеж од труба е од Египет од II век пред новата ера, од времето на Тутанкамон. Исто така труба употребувале Евреите, Асирците, Римјаните и Грците. Трубата била ритуален и воен инструмент. Трубата во својот животен тек доживеала повеќе модификации, н денешниот облик го има од XV век, односно во Европа од XVI век.
 
 
== Историски развој на трубата ==
* труба C
* труба F
* труба пиколо
 
Покрај овие инструменти, постојат и други труби кои се помалку употребувани.
 
==Трубата како тема во уметноста==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Лимени дувачки инструменти]]
[[Категорија:Музика на морнарица]]