Разлика помеѓу преработките на „Транслација (геометрија)“

с
→‎Означување и пресметување: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати
с (Исправка на датумски формат, replaced: accessdate=септември → accessdate=1 септември (3))
с (→‎Означување и пресметување: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати)
[[Податотека:translation_geometry2.png|right|frame|Пресметување на координатите на фигура по транслација]]
==Означување и пресметување==
Често патиЧестопати трансформацијата '''транслација за вектор ''v''''' се означува со: '''T<sub>''v''</sub>'''.
 
Во рамнина: нека F е множеството на сите точки на една геометриска фигура, a нека ''v'' е вектор со почетна точка P=(''x<sub>p</sub>'',''y<sub>p</sub>'') и крајна точка Q=(''x<sub>q</sub>'',''y<sub>q</sub>'').