Разлика помеѓу преработките на „Сезен Аксу“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
 
'''Сезен Аксу''' ([[турски]]: ''Sezen Aksu'') (родена на {{роден на|13|јули|1954}} година во [[Денизли (покраина)|Денизли]], [[Турција]]) е позната турска поп пејачка.
 
Од страна на медиумите често патичестопати се нарекува „врабец“. Во текот на својата кариера има издадено неколку албуми и продадено околу 12 милиони албуми. Во 2010 година бил вклучен во списокот „50 големи гласови“ од страна на американското НПР радио.<ref name="washingtonpost">{{наведени вести|url=http://www.npr.org/templates/archives/archive.php?thingId=122287224|title=50 Great Voıces Archıve|work=NPR Music|first=Нева|last=Грант |date=12 април 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==