Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎Прости делители: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати
(Одбиена последната промена (од 46.217.128.120) и ја поврати преработката 3642458 на Ehrlich91)
с (→‎Прости делители: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
 
== Прости делители ==
 
[[Фундаменталната теорема на аритметиката]] тврди дека секој позитивен цел број поголем од 1 може да се запише како производ од еден или повеќе прости броеви на единствен начин (ако не се земе предвид распоредот на множителите). Истиот прост број може да се појави повеќе патиповеќепати. Значи простите броеви може да се сметаат за „основни единици на градба“ на природните броеви. На пример можеме да запишеме:
 
<math>23244 = 2^2 * 3 * 13 * 149</math>
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Прости броеви| ]]