Пештера: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Пештерски делови: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (→‎Пештерски делови: Исправка на датумски формат, replaced: септември, 2 → септември 2)
с (→‎Пештерски делови: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
 
== Пештерски делови ==
* '''Пештерски канал''' претставува дел од пештерската шуплина, со скоро праволиниско протегање, чија должина неколку патинеколкупати ја надминува неговата ширина и висина. Во зависност од големината и формата на каналот во еден пештерски систем, се разликуваат главен, спореден и слеп канал. Лесно прооден пештерски канал се нарекува ходник или галерија.
* '''Пештерска сала''' е поголемо проширување во пештера: ширина и висина од неколку метри до неколку десетина метри. Обично се наоѓа на места каде се спојуваат неколку пештерски канали, а може да настане со рушење на таваницата или поедини катови на пештерски канали. Се смета дека некои сали се формирани со корозија (хемиска, карстна ерозија) на мешана вода при спојување на два или повеќе подземни текови.