Разлика помеѓу преработките на „Наруто Узумаки“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
 
 
{{Инфокутија Лик
| colour = orange
 
'''Наруто Узумаки''' ([[јапонски]]: うずまきナルト) е [[измислен лик]] и главен [[протагонист]] од [[аниме]] и [[манга]] серијалот [[Наруто]], создаден од Масаши Кишимото. Кога го креирал ликот, Кишимото сакал да го направи „едноставен и глупав“, додека му додавал каракеристики кои наликуваат на тие од [[Сон Гоку]], главниот лик од [[Змаева топка|Драгонбол]] серијалот.
Сепак, Кишимото исто така го додал мрачното минато на Наруто за да го направи единствен. Првичниот дизајн на Наруто бил променуван неколку патинеколкупати од страна на Кишимото, менувајќи му ја облеката за да го направат поприфатен од публиката, или за да го направат полесен за цртање.
 
== Наводи ==