Разлика помеѓу преработките на „Лондонска кула“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекуции → погубувања)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
'''Лондонската кула''' ([[англиски]]: ''The Tower или Tower of London'') или ''Кралски дворец и тврдина на на нејзино величество'' ([[англиски]]: ''Her Majesty's Royal Palace and Fortress'') е историска тврдина во централен [[Лондон]], на северниот брег на реката [[Темза]]. Тврдината е најстариот објект кој се користи од британската влада. Лондонската кула често се идентификува со Белата кула, односно квардратната мала тврдина која била изградена во времето на [[Вилијам I|Вилијам Освојувачот]] во [[1078]] година.
 
Кулата е висока 27 метри и била изградена за заштита на градот од норманските освојувачи и за заштита на месното население. Нејзините ѕидини се широки 4.5 метри. Таа на неколку патинеколкупати била доградувана и реновирена. Во времето на [[Ричард I]] била изградена ограда околу тврдината, како и канал околу тврдината. Во времето на [[Хенри III]] кулата го добила денешното си име.
 
Во текот на својата историја, кулата служела како крлски дворец, како и затвор. Овде биле затварани особено затворениците од висок ранг во англиското општество. Кулата исто така служела и како место за погубувања, канцеларија за јавни архиви.