Разлика помеѓу преработките на „Запалка“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
 
[[Податотека:Feuerzeuge1.jpg|мини|250п|десно|Разни видови запалки]]
'''Запалка''' или '''чакмак'''<ref>[[Архаизам]] и [[турцизам]] {{ДРМЈ|Чакмак}}</ref> - мала [[џеб]]на направа што служи, вообичаено, за палење [[цигара|цигари]]<ref>{{ДРМЈ|Запалка}}</ref>. За разлика од [[кибрит]]от, запалката може да се користи повеќе патиповеќепати, бидејќи не се троши запалката туку само запаливиот [[флуид]] кој служи како [[гориво]]. Како флуид може да се користи течен [[гас]] за запалки, [[бензин]] за запалки и сл. За иницијално палење на флуидот се користи или [[кремен]] или електрична искра.
 
== Претходници на запалката ==