Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

с
→‎Инциденти: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати
с (Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (37))
с (→‎Инциденти: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
 
=== Инциденти ===
Контроверзноста повторно се појави во натпреварот: ТВ-коментаторот на [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] [[:en:Terry Wogan|Terry Wogan]] постојано даваше критички коментари за домаќините и ги нарекуваше "Doctor Death and the Tooth Fairy/The Little Mermaid" поради нивниот римуван говор. Данците беа толку навредени што БиБиСи беше должна да се извини за коментарите на. [[:en:Terry Wogan|Wogan]]. Контроверзност исто така ја опкружи и шведската песна [[:en:Listen to Your Heartbeat|"Listen To Your Heartbeat"]] кој повеќе патиповеќепати беше обвинета за плагијат на белгиската песна за [[:en:Eurovision Song Contest 1996|Евровизија 1996]], [[:en:Liefde is een kaartspel|"Liefde is een kaartspel"]]. Сепак, [[Европска радиодифузна унија|ЕБУ]] реши предметот да биде предаден на суд, а песната да се натпреварува се’додека судот не одлучи дека е плагијат. Најпрво на ова не се согласија шведските текстописци, од кои еден беше [[:en:Thomas G:son|Thomas G:son]], но откако белгиските текстописци и авторската организација САБАМ извршија притисок за правно дејство, беше најдено решение.
 
== Земји учеснички ==