Дела на светите апостоли: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
Според научните истражувања, оваа книга се препишува на авторот на [[Евангелие по Лука|Евангелието по Лука]], односно [[Апостол Лука]]. Како и според евангелието на Лука, така и Делата на Апостолите започнуваат со обраќање кон Теофил, кој според некои бил римски големец. Според некои тој бил римски судија на судот на кој требало да му биде судено на [[Апостол Павле]].
 
Во целина, Апостолски дела немаат конкретен назив, бидејќи поголемиот дел од книгата се однесува на животот и делото на апостолите Павле и Петар. За разлика од нив, останатите апостоли се споменуваа само неколку патинеколкупати. Според некои научници, адекватниот наслов на книгата бил ''Дела на Светиот Дух''.
 
== Автор и име ==