Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме|)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
 
'''Адолф Ајхман''' (19 март 1906 – 31 мај 1962) бил нацистички офицер од [[Гестапо]] и еден од главните организатори на [[Холокауст]]от.
 
Ајхман бил задолжен за координација на планот за истребување на милиони луѓе во времето на [[Втората светска војна]], посебно Евреи. Освен тоа, тој ја организирал депортацијата на Евреите во логорите, а поради ова често патичестопати бил познат како Главен егзекутор на Третиот Рајх.
 
== Операција Гарибалди ==