Разлика помеѓу преработките на „Јагода“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Бавча која користи метод со фолија: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (Јазична исправка, replaced: 17ти век → 17 век using AWB)
с (→‎Бавча која користи метод со фолија: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
Третиот метод користи навлака од ѓубриво. Овие растенија кои вака се одгледуваат, се покажале дека произведуваат значително повисок капацитет на радикална апсорпција на кислород, флавоноиди,антоцијани, фруктоза, гликоза, сахароза, јаболкова киселина, и лимонска киселина од овошје се произведени во црна пластична прекривка или во системи на сплетени редови.
Слични резултати во претходните испитувања од 2003 година ,спроведена од страна на САД Долгови на земјоделството, во земјоделска истражувачка служба, во Beltsville Мериленд, потврдува како ѓубривото игра улога на биоактивните квалитети на два вида јагода.
Јагодите најчесто се групираат според нивното цветање. Традиционално, има поделба на Јунски-род јагоди, кои имаат род во раните летни денови, и постојан – род, кои постојано раѓаат јагоди неколку патинеколкупати во сезоната.
Истражувањата покажаа неодамна дека тие јагоди всушност се случуваат во три основни цветни периоди: краток- ден, долден, и од ден-неутрален. Ова се однесува на чувствителноста на растението за должината на денот чувствителност на фабриката и видот на изгледот на реагирање на светлината кој доведува до формирање на цвет. Видовите на Ден-неутрален произведуваат цвеќе без оглед на светлосниот период.