Разлика помеѓу преработките на „Антропофаг“

Додадени 75 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
{{Other uses|Anthropophagy (disambiguation){{!}}Антропофагија}}'''Антропофаг''' <ref name="Zika2003">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=C_yqOu94dAwC&pg=PA463|title=Exorcising Our Demons: Magic, Witchcraft, and Visual Culture in Early Modern Europe|last=Charles Zika|publisher=BRILL|year=2003|isbn=90-04-12560-4|pages=463–}}</ref> (од {{Lang-el|ανθρωποφάγος}} , „јаде луѓе“, множина {{Lang-el|ανθρωποφάγοι}} ) бил член на митската раса канибали опишана од [[Херодот]] во неговите ''истории'' '''''прво''''' како '''''андрофаги''''' („човекојади“), а подоцна и од други автори, вклучувајќи го и драматургот [[Вилијам Шекспир]]. Зборот првпат се појавил на [[Англиски јазик|англиски]] околу 1552 година.
 
'''Антропофаг''' <ref name="Zika2003">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=C_yqOu94dAwC&pg=PA463|title=Exorcising Our Demons: Magic, Witchcraft, and Visual Culture in Early Modern Europe|last=Charles Zika|publisher=BRILL|year=2003|isbn=90-04-12560-4|pages=463–}}</ref> (од {{Lang-el|ανθρωποφάγος}} , „јаде луѓе“, множина {{Lang-el|ανθρωποφάγοι}} ) бил член на митската раса канибали опишана од [[Херодот]] во неговите ''истории'' '''''прво''''' како '''''андрофаги''''' („човекојади“), а подоцна и од други автори, вклучувајќи го и драматургот [[Вилијам Шекспир]]. Зборот првпат се појавил на [[Англиски јазик|англиски]] околу 1552 година.
 
Во популарната култура, ''антропофагот'' понекогаш е прикажан како суштество без глава, но наместо тоа, неговото лице е на трупот. Ова може да биде погрешно толкување засновано на пишувањата на Шекспир во ''[[Отело]]'', каде што ''антропофагите'' се опишани како „''луѓе чии глави растат под нивните раменици'' “. Впрочем, тоа се однесува на една посебна, различна раса на митски суштества позната како [[Блеми (легендарни суштества)|''Блеми'']], за кои се вели дека немаат глава, а нивните карактеристики на лицето се на градите.
5.401

уредување