Разлика помеѓу преработките на „Нереј“

Додадени 193 бајти ,  пред 1 месец
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Нереј''' (грчки: Νηρεύς) - прастаро Старогрчка митологија|старогрчко...)
 
с
 
[[Image:Nereus,_Doris,_Okeanos_Pergamonaltar.JPG|thumb|280px| Нереј на еден [[фриз]] на [[Пергамов олтар|Пергамовиот олтар]] ([[Берлин]]).]]
'''Нереј''' ([[Грчки јазик|грчки]]: Νηρεύς) - прастаро [[Старогрчка митологија|старогрчко]] [[божество]] на морето, син на [[Понт (митологија)|Понт]] и [[Геја (митологија)|Гаја]], брат на [[Тавмант]], [[Форкин]], [[Кето]], [[Еврибија]].<ref name="Срејовиќ и Кузмановиќ">{{наведена книга|last1=Срејовиќ|first1=Драгослав|last2=Цермановиќ Кузмановиќ|first2=Александрина|translator=Стефанија Маџоска|title=Речник на старогрчката и римската митологија|publisher=Арс Ламина |location=Скопје|date=2016|page=523|volume=|isbn=9786082477183}}</ref>