Разлика помеѓу преработките на „Гуштерица (Зубовце)“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија |име=Гуштерица |слика= |опис= | lat_dir...)
 
с
 
|период2=
}}
'''Гуштерица''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[кумановско]]то село [[Зубовце (Кумановско)|Зубовце]]. Наоѓалиштето претставува [[населба]] од [[Римска Македонија|римското време]]. Се наоѓа на околу 1 км северозападно од селото, на левиот брег на реката [[Пчиња]]. Во нивата на еден жител биле пронаоѓани делови од керамички садови, питоси и темели од објекти.<ref name="Коцо">{{наведена книга|last= Коцо|first=Димче|title=Археолошка карта на Република Македонија|publisher=Македонска академиjа на науките и уметностите|location=Скопје|date=1996|page=209|volume=II|isbn=9989649286}}</ref>
 
== Поврзано ==