Разлика помеѓу преработките на „Мала Корија (Горно Коњаре)“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија |име=Мала Корија |слика= |опис= | lat_...)
 
с
 
|период2=
}}
'''Мала Корија''' или '''Копитњак''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[кумановско]]то село [[Горно Коњаре]]. Наоѓалиштето претставува [[населба]] од [[Хеленистичко време|хеленистичкото]] и [[Римска Македонија|римското време]]. Во близината на патот за [[Куманово]] и северно од патот за селото [[Четирце]] има поголем комплекс на кој се гледаат градежен материјал и многубројни делови од керамички садови со различна временска и културна припадност.<ref name="Коцо">{{наведена книга|last= Коцо|first=Димче|title=Археолошка карта на Република Македонија|publisher=Македонска академиjа на науките и уметностите|location=Скопје|date=1996|page=205|volume=II|isbn=9989649286}}</ref>
 
== Поврзано ==