Разлика помеѓу преработките на „Планински гулаб“

с
→‎Живеалиште и однесување: Правописна исправка, replaced: ез’рбет → езрбет
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Живеалиште и однесување: Правописна исправка, replaced: ез’рбет → езрбет)
[[Живеалиште]]то на планинскиот гулаб е обично отворената земја. Дури и кога гнездат во дрвја, тие не сакаат многу шумовити предели. Често се среќаваат и на крајбрежјата со гребени во кои има дупки.
Летот им е брз, изведуван од вообичаени замави со крилјата, со повремени остри плеснувања, карактеристични за гулабите. Убаво стои на повисоки гранки, кабли и сл., а кога се додворува, оди хоризонтално по гранките, држејќи го вратот исправен, крилјата малку спуштени, а опашката раширена.
Претежено се храни со растенија, млади ’ркулци и садници, но и [[инсекти]] и полжави. Во некои области главно се храни со желади и борови семиња. Јадат разновидни бобинки, шумски плодови, бобинки од глог, смокви, житни зрна, грав, грашок, и мали [[без’рбетницибезрбетници]] кои ги подигаат додека одат по земјата.
 
==Наводи==