Разлика помеѓу преработките на „Орфизам“

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Задгробен живот на душата: clean up, replaced: edition| → |)
с
'''Орфизам''' (поретко '''Орфицизам'''; старо[[Старогрчки јазик|грчки]]: Ὀρφικά) е име дадено на збир од религиозни верувања и практики<ref>''Sexuality in Greek and Roman Culture'' by Marilyn B. Skinner, 2005, page 135, "... of life, there was no coherent religious movement properly termed "Orphism" (Dodds 1957: 147-9; West 1983: 2-3). Even if there were, ..."</ref> со потекло од Стара Грција и [[Хеленистички период|хеленскиот свет]],<ref>''Three Faces of God'' by David L. Miller, 2005, Back Matter: "... assumed that this was a Christian trinitarian influence on late Hellenistic Orphism, but it may be that the Old Neoplatonists were closer ..."</ref> , како и кај [[Тракијци]]те,<ref>[https://books.google.com/books?id=WGUz01yBumEC&pg=PA183&dq=orphism+thracian&hl=bg&ei=BC4GTcuGD4j0sgak2Nj7CQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q=orphism%20thracian&f=false History of Humanity: From the seventh century B.C.E. to the seventh century C.E. Routledge reference, Siegfried J. de Laet, UNESCO, 1996], {{ISBN|92-3-102812-X}}, pp. 182–183.</ref> поврзани со [[Старогрчка книжевност|литературата]], му се припишуваат на митскиот поет [[Орфеј|О<nowiki/>рфеј]]<ref>{{Наведени вести|url=https://www.britannica.com/topic/Orphic-religion|title=Orphic religion|work=Encyclopedia Britannica|access-date=2018-01-19|language=en}}</ref>, кој се спуштил во подземјето и оттаму се вратил. Орфиците, исто така, ја почитувале [[Персефона (митологија)|П<nowiki/>ерсефона]] (која се спуштала во подземниот свет и потоа се враќала) и [[Дионис]] или Бах (кој исто така се спуштил во подземниот свет и се вратил). Орфиците ги измислиле [[Дионизиски мистерии|Дионизиските мистерии]].<ref name="Apollodorus1.3.2">Apollodorus ([//en.wikipedia.org/wiki/Bibliotheca_(Pseudo-Apollodorus) Pseudo Apollodorus]), [http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?lookup=Apollod.+1.3.2 ''Library and Epitome'', 1.3.2]. "Orpheus also invented the [//en.wikipedia.org/wiki/Dionysian_Mysteries mysteries of Dionysus], and having been torn in pieces by the Maenads he is buried in Pieria."</ref> Поезија која содржи јасни орфички верувања се проследува наназад до 6 век п.н.е.<ref>Backgrounds of Early Christianity by Everett Ferguson, 2003, page 162, "Orphism began in the sixth century BCE"</ref> или најмалку 5 век п.н.е. како и графити од 5 век пред нашата ера кои очигледно се однесуваат на "орфиците".<ref>[//en.wikipedia.org/wiki/W._K._C._Guthrie W. K. C. Guthrie], ''The Greeks & Their Gods'' (Beacon, 1954), p. 322; [//en.wikipedia.org/wiki/Geoffrey_Kirk Kirk], Raven, & Schofield, ''The Presocratic Philosophers'' (Cambridge, 1983, 2nd edition), pp. 21, 30–31, 33; Parker, "Early Orphism", pp. 485, 497</ref>
 
Класични извори, како на пример, [[Платон]], зборуваат за "орфичките иницијатори" ([[Старогрчки јазик|старогрчки:]] Ὀρφεοτελεσταί) и за соодветните ритуали, иако во целина не се знае колку "орфичката" книжевност била навистина поврзана со ритуалите.<ref>Parker, "Early Orphism", pp. 484, 487.</ref> Како и во [[ЕлефсинскиЕлевсински мистерии|елефсинскитеЕлевсинските мистерии]], поведувањето во о'''рфичките мистерии''' ветувало предности во задгробниот живот.
[[Податотека:Hermes Eurydike und Orpheus MKL1888.png|мини|195x195пкс|Хермес, Евридика и [[Орфеј]] (рељеф од вилата Албани во Рим)]]
 
 
=== Иницијации ===
[[Податотека:Essay on the mysteries of Eleusis; (1817) (14586463809).jpg|мини|Елефсински[[Елевсински мистерии]]]]
Проклас зборувал за оние кои биле иницирани под покровителство на Орфеј со [[Дионис]] или Коре, односно [[Персефона (митологија)|Персефона]] (во вториот случај, во Елефсина). Во драмата на [[Еврипид]], [[Рес (Еврипид)|Рес]], Музај е Атињанин а самиот Орфеј е тесно поврзан со [[ЕлефсинскиЕлевсински мистерии|елефсинскитеЕлевсинските иницијации]]. Ваквите иницијации ги спомнува [[Аристофан]] во драмата [[Жаби (комедија)|Жаби]]<ref>{{Наведена книга|url=https://books.google.mk/books?id=cxQEAAAAQAAJ&printsec=frontcover&dq=aristophanes+frogs&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjXlOu-j-TYAhWEFywKHUrWCS0Q6AEILDAB#v=onepage&q=aristophanes%20frogs&f=false|title=The Frogs of Aristophanes|last=Aristophanes|date=1848|publisher=T. Combe, printer to the University. Sold by John Henry Parker, Oxford, and 377, Strand, London.|language=en}}</ref> кога еден од ликовите вели: "Орфеј ги поучил на ''телетаи'' [иницијации] и воздржаност од убивање"<ref>Encyclopedia of Philosophy,1967</ref>.
 
Очигледно, орфичката иницијација имала суштински пишан карактер. Еврипид се осврнал на лицето кое ги почитува орфичките скрупули како "почитување на чадот на многу пишани дела". Платон споменува "куп книги" за Орфеј и Музај. Подоцнежните писатели ја контрастирале оваа пишана иницијација со визуелното откривање на Елефсина, како што напишал [[Павзаниј]]: "Оној кој видел иницијација во Елефсина или ги прочитал пишувањата кои се нарекуваат орфички, знаат што мислам". Орфичката литература се чини дека имала поврзаност со визуелната и усната поука, како "живо" учење кое се чини било слободно и достапно.
* Pugliese Carratelli, Giovanni. 2001. ''Le lamine doro orfiche''. Milano, Libri Scheiwiller.
* Robertson, Noel. “Orphic Mysteries and Dionysiac Ritual.” ''Greek Mysteries: the Archaeology and Ritual of Ancient Greek Secret Cults''. Ed. Michael B. Cosmopoulos. New York: Routledge, 2004. 218-40, {{ISBN|9780415248723}}9780415248723.
* Sournia Alain. Chap. "Sagesse orientale et philosophie occidentale : la période axiale" in Fondements d'une philosophie sauvage. Connaissances et savoirs, 2012, 300 p. {{ISBN|9782753901872}}9782753901872.
* Tierney, M. "The Origins of Orphism". ''The Irish Theological Quarterly'' 17 (1922): 112–27.
* West, Martin L. "Graeco-Oriental Orphism in the 3rd cent. BC". ''Assimilation et résistence à la culture Gréco-romaine dans le monde ancient: Travaux du VIe Congrès International d’Etudes Classiques''. Ed. D. M. Pippidi. Paris: Belles Lettres, 1976. 221–26.
5.406

уредувања