Гранична вредност: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна| (2))
сНема опис на уредувањето
'''Гранична вредност''' или '''лимес'''<ref>{{ДРМЈ|лимес}}</ref> - еден од основните поими во [[математичка анализа|математичката анализа]]. Со помош на поимот на гранична вредност се дефинираат [[непрекинатост на функција|непрекинатоста]], [[диференцијално сметање|математичките изводи]] и [[интегрално сметање|интеграли]]. Се разликуваат [[гранична вредност на низа]] и [[гранична вредност на функција]].
 
Граничната вредност е број кон кој тежи вредноста на функцијата или вредноста на членот на математичката низа кога аргументот на функцијата или индексот на низата се приближат кон некоја вредност.
*[[Низа]]
*[[Конвергентност]]
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}