Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

с
нема опис на уредувањето
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{никулец}}
[[File:Serbo croatian language2005.png|thumb|300px|Област каде што мнозинствомнозинството жители зборуваго назборуваат иекавски[[Српско-хрватски изговорјазик|српско-хрватскиот јазик]] (во 2005 г.)]]
 
'''Иекавскиот изговор''' (исто така '''јекавски изговор''') е еден од изговорите коишто ги има во неколку [[словенски јазици]] или нивните [[дијалект]]и. Јазици во коишто има иекавски изговор се: [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]], [[Босански јазик|босански]] и [[Црногорски јазик|црногорски]].