Митраизам: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Culte de Mithra“)
 
Нема опис на уредувањето
{{Во изработка}}
 
'''Митраизмот''' - понекогаш '''митријацизам''' или '''култот на Митра''' (на [[Персиски јазик|персиски]] : مهرپرستی) е [[Грчко-римски мистерии|мистериозен култ]] кој веројатно се појавил за време на 2  век п.н.е во Персија . Во текот на следните векови се проширил низ [[Римско Царство|Римското Царство]] и го достигнал својот врв во текот на 3   век . Овој култ бил особено прифатен и воспоставен помеѓу римските војници.
За Франц Кумонт постои врска помеѓу овој персиски Митра, неговите индиско-ирански претходници и тој мистериозен култ на Римската империја.
 
Во кралствата на Партија и Понт, голем број кралеви го носеле името Митридат, што може да биде етимолошки поврзано со Митра : првично ''Митрадат'' или, ''датум Митра'' на [[персиски јазик]]<nowiki/>значи , даден од Митра). Зборот д''ат'' или тат значи да се даде (како ''амертат,'' во авестиски кој станува ''амордад'' на [[Персиски јазик|персиски]] и значи бесмртни или оној кој добива вечен живот). Од друга страна, во Пергамон, во [[Мала Азија]], грчките скулптори ги направиле првите барелјефи што ја претставувале сликата на Тауроболот. Додека култот на Митра започнал да се шири во Грција, сето ова можеби го означувало патот на Митра кон Рим.
 
Најраната референца за култот на Митра во грчко-римската историографија се наоѓа во делото на историчарот [[Плутарх]], кој споменува дека пиратите на Киликија, поранешни војници на Митридат VI, славеле тајни обреди во врска со Митра во 67 година п.н.е
** Музејот Ханау покажува реконструкција на ''митруум'' ;
* Британија
** <nowiki><i id="mwAjA">Градот</i></nowiki> [[Лондон]] има темели на ''митраум'' <ref>[http://heritage-key.com/site/temple-mithras-london {{En}} Temple of Mithras - « The Ancient World in London »]</ref>, остаток од античкиот ''Лондиниум'', што го прави еден од најстарите споменици во британската престолнина ;
** Музејот на универзитетот Newукасл изложува артефакти пронајдени на трите археолошки места долж ''Hadидот на'' Адријан и реконструира ''митраум'' ;
** ''Митржа'' во Хаустес, Карабург и Рудчестер.
 
* Франција : " [[Галија]] моментално има околу дваесет атестирани митраии и шеесетина места обележани со богослужба <ref>Philippe Roy, "Mithra et l'Apollon celtique en Gaule", https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00943545/document</ref> ".
** во [[Бордо]], во 1986 година, за време на археолошкото ископување, за време на Виктор Иго, било откриено постоење на храм на Митрас. Тоа е „најголемото светилиште откриено во [[Галија]] “ ; „ [[Статуа|статуата]], со голем квалитет, денес е претставена во музејот Аквитанија “ <ref>http://www.musee-aquitaine-bordeaux.fr/fr/article/le-temple-de-mithra-et-ses-mysteres ; et http://bib.cervantesvirtual.com/portal/simulacraromae/libro/c13.pdf, {{P.|257-258}}</ref> .
** во Нитс-Сент Geорж на локацијата Болардс.
** во Бур-Сент-Андол <ref>[http://www.mithraeum.eu/monumenta.php?mid=mithreum_de_bourg_saint_andeol Liste des sanctuaires dédiés à Mithra] </ref> , <ref>[http://lieuxsacres.canalblog.com/archives/bourg_saint_andeol__07_ardeche_/index.html Lieux sacrés à Bourg-Saint-Andéol]</ref>
** во Обетер-сур-Дрон, под монолитната црква Сент Jeanан
** во Манделје-ла-Наполе
** во Анже : откриен во мај 2010 година <ref>[http://www.inrap.fr/archeologie-preventive/Actualites/Communiques-de-presse/Les-derniers-communiques/Communiques-nationaux/p-10272-Decouverte-d-un-sanctuaire-de-Mithra-a-Angers.htm Inrap, découverte d'un temple de Mithra à Angers]</ref>, како дел од превентивните археолошки истражувања (на местото на поранешната клиника во Сен Луис и пред изградбата на зграда). Најдовме таму особено вазна на која стои натпис : „на непоразениот бог Митра“ ; се чини дека токму елитата на градот, пред сè, го практикуваше култот на Митра, пред христијаните да го уништат храмот ; била пронајдена и статуа на Митрас, неговото лице е зачукувано, што е показател за непријателството на христијаните кон оние што ги сметаат за „пагани“ на крајот на IV век . Монотеистичка религија, култот на Митра се натпреваруваше со христијанството.
** во [[Стразбур]] : во Римска Алзас, од III , култот на Митра “знае огромен успех, до тој степен што ги заменува локалните богови, умира. Најзначајното од светилиштата посветено на Митра беше откриено во 1911 година, во Кенигшофен, западно предградие на Стразбур, на стариот воен пат што го поврзуваше Аргенторат со Трес Таберна <ref name="bseditions">http://www.encyclopedie.bseditions.fr/article.php?pArticleId=136&pChapitreId=14912&pSousChapitreId=14916&pArticleLib=Le+culte+de+Mithra+%5BL%92Alsace+romaine-%3EL%92Alsace+romaine%5D</ref> “, за време на изградбата на црквата Сент-Пол. Бројни гробници, стели и мавзолеи се наоѓаат по главниот пат <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.strasbourg.eu/territoire/les-quartiers/koenigshoffen-montagne-verte-elsau/histoire-quartier-koenigshoffen|title=Quartiers|accessdate=03-09-2020}}.</ref> . Елементи од митраумот на Коенигшофен може да се најдат во археолошкиот музеј во Стразбур . Другите храмови посветени на Митра се откриени во Меквилер, во грмушка во Алзас и во Бисхајм, близу Колмар “.
** На [[Корзика]], неодамнешното откритие (месец јануари 2017 година) од страна на Инрап на светилиштето посветено на Бог Митра на локалитетот Каноника, во градот Лучиана во Горна Корса <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.inrap.fr/un-sanctuaire-dedie-au-dieu-mithra-decouvert-en-corse-12313|title=Un sanctuaire dédié au dieu Mithra découvert en Corse|date=24 février 2017}}</ref> , <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://france3-regions.francetvinfo.fr/corse/haute-corse/lucciana/lucciana-decouverte-temple-consacre-au-dieu-paien-mithra-premiere-corse-1204773.html|title=Lucciana : découverte d'un temple consacré au dieu païen Mithra, une première en Corse|date=28-02-2017|accessdate=03-09-2020}}.</ref>
** ''Ориентални религии во римското паганство'', 1929 година ;
* {{De}} Рајнхолд Меркелбах, ''Митрас. Ein persisch-römischer Mysterienkult'', 1998 година ;
* {{En}} Дејвид Улансеј, ''Потеклото на митрајските мистерии : космологија и спасение во античкиот свет'', Оксфорд, 1989 [ презентација на Интернет ] ;
* {{De}} Maarten J. Vermaseren, ''Mithras. Geschichte eines Kultes'', 1965 година.
* Роберт Туркан, ''Митра и ле Митриацизам'', Лес Летс, 1993
5.486

уредувања