Разлика помеѓу преработките на „Деница“

Додадени 20 бајти ,  пред 1 година
+ Деница
(#WPWP #WPWPMK)
(+ Деница)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:20131220Abendhimmel_Hockenheim.jpg|мини|Венера на утринското небо гледана од [[Земја]]]]
'''Деница'''. Во [[словенска митологија|словенската митологија]], '''Зора''' (или алтернативно '''Зарја''', '''Ѕвезда''', '''Звезда''') се три (или понекогаш две) божици-чуварки познати како [[Аурорa|Аурори]]. Тие го чуваат соѕвездието [[Мала Мечка (соѕвездие)|Урса Минор]] или „Малата Мечка“ од забите на пеколното куче. Доколку ланецот се прекине и кучето го проголта соѕвездието, тоа ќе доведе докрај на [[Универзум]]от. Аурорите се претставени со Утринската Ѕвезда, Ноќната Ѕвезда и Полноќната Ѕвезда, иако Полноќната Ѕвезда во некои народи понекогаш се изоставува.
 
'''Утринската Ѕвезда''' е позната како '''Ѕвезда Даница''' или '''Ѕвезда Деница'''. Таа ги отвора небесните порти за да излезе сончевата кочија наутро. Таа е претставена како подполно вооружен и храбар воин. Таа е божица-патрон на коњите и е во асоцијативна врска со планетата [[Венера]]. Неа ја повикувале за заштита од смрт во битка и молитвите кон неа гласеле „Одбрани ме, о девојко, со својот вел од моите непријатели, од сабја и стрела...“.
193

уредувања