Македонски народни инструменти: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Tapan.jpg|thumb|right|220px|[[Тапан (македонски)|Тапан]]]]
[[Податотека:Kaval.jpg|thumb|right|220px|[[Кавал]]]]
'''Македонските народни инструменти''' се музички инструменти што се користат на територијата на [[Република МакедонијанаМакедонија]] најчестои заво фолклорни[[Македонија дела.(регион)|регионот ЧелноМакедонија]] секаде делатшто воживеат две[[Македонци]], најчесто за фолклорни дела. групи:
 
*[[Традиционални македонски инструменти]]
Челно се делат во две групи:
*[[Ориентални македонски инструменти]]
*[[Традиционални македонски инструменти]]
*[[Ориентални македонски инструменти]]
 
==Традиционални и ориентални==