Разлика помеѓу преработките на „Кочанско“

Одземени 19 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее
с (Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее, власти во [[општина → власти во [[Општина)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее)
 
}}
 
Поимот '''Кочанско''' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Кочани]], т.е. место кое географски тежнее гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[Општина Кочани]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Кочанско, но некогаш и не. Главно под Кочанско се сметаат сите населени места во [[Кочанска Котлина|Кочанската Котлина]] од двете страни на [[Брегалница]] кои потпаѓаат под општините [[Општина Кочани|Кочани]], [[Општина Чешиново-Облешево|Чешиново-Облешево]] и [[Општина Зрновци|Зрновци]] и селата на јужната падина на [[Осогово|Осоговските Планини]] која што го оградува Кочанското Поле од север. За време на отоманското владеење, Кочанската каза покрај Кочанската Котлина со Виничко ги опфаќала и областите [[Пијанец]] (Делчевско) и [[Малешево]] (Беровско), при што нејзиниот облик имал изглед на четириаголник со должина од исток кон запад каде северната линија ја сочинува [[Осоговски планини|осоговската верига]], јужната – [[Плачковица]] којашто со својот источен крај е малку завртена и издадена нанадвор со планината [[Огражден]], источната – Малешевските Планини, западната во северниот дел – [[Пониква]], додека во јужниот дел е отворена <ref name="Ѓорче Петров">{{наведена книга|last=Петров|first=Ѓорче|authorlink=Ѓорче Петров|title=[[Материјали по изучувањето на Македонија]]|editor=превод: Марио Шаревски|edition=2016|year=1896|pages =402-411|publisher=Единствена Македонија|location=Скопје|isbn=978-608-245-113-8}}</ref>.
 
== Поврзано ==