Велешко: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее)
 
{{појаснување}}
Поимот ''Велешко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Велес]], т.е. место кое географски тежнее гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[Општина Велес|општина Велес]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Велешко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==