Струшко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее, власти во [[општина → власти во [[Општина
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее, власти во [[општина → власти во [[Општина)
{{појаснување}}
Поимот ''Струшко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Струга]], т.е. локацијаместо којакое географски тежнее гравитира кон градот Струга. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општинаОпштина Струга]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Струшко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==