Велешко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее)
 
{{појаснување}}
Поимот ''Велешко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Велес]], т.е. локацијаместо којакое географски тежнее гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[Општина Велес|општина Велес]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Велешко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==