Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Додадени 34 бајти ,  пред 1 месец
с
Додадена категорија
(Одбиена последната промена (од Vodkamixx) и ја поврати преработката 3538628 на Bjankuloski06)
с (Додадена категорија)
 
'''Јакупица''' или '''Мокра Планина''' — [[планински масив]] во централна [[Македонија]]. Составена е од повеќе планински делови: [[Караџица]], [[Даутица]], [[Голешница]], [[Китка]], [[Мумџица]], [[Салакова Планина]] и [[Осој]]. Планинскиот масив е настанат во [[терциер]]от, со [[расед]]нување. Јадрото е составено од [[гнајс]] и од [[кристал]]ести [[шкрилци]], а над нив се наоѓаат дебели слоеви на [[Мезозоик|мезозојски]] [[Варовник|варовници]] и [[доломит]]и. На планината се наоѓаат траги од [[Ледена епоха|ледената епоха]], претставени преку [[цирк]]ови (две езера), [[вал]]ови и [[Морена|морени]]. Јакупица е богата со разновидна [[флора]] и [[фауна]], [[пасишта]], извори - [[Врело|врела]] и др. Највисок и најзабележлив [[врв]] е [[Солунска Глава]], висок 2.540 метри. Други важни врвови се: Караџица (2.473 м), Попово Брдо (2.380 м), Остар Брег (2.365 м), Убава (2.353 м), Остар Врв (2.275 м) и Даутица (2.178 м).
[[File:Mount Jakupica, Republic of Macedonia.JPG|thumb|250px|Планината Јакупица со највисокиот врв [[Солунска Глава]] во средината]]
Релјефот е пресекуван од бројни чисти и брзи планински реки. Големи области се покриени со букови, дабови и игнолисни шуми. Исто така, постојат очигледни траги на исконски глацијација од делувалниот период. Во последно време голем број на институции имаат дадено предлог Јакупица, како и целиот масив Мокра Планина да станат национален парк<ref>http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=81477 Еколозите бараат нов национален парк во Централна Македонија</ref>.
 
Овој планински масив е лесно достапен од главниот град [[Скопје]] или од градот [[Велес]] и многуте села во оваа област.
== Надворешни врски ==
* [http://www.makpetrol.com.mk/planinari/Maps/JakupicaMap.jpg Подробна топографска карта на Јакупица] во размер 1:50&nbsp;000
 
 
{{Мокра}}
[[Категорија:Планини во Македонија]]
[[Категорија:Јакупица| ]]
[[Категорија:Мокра]]