Разлика помеѓу преработките на „Прслук“

Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK)
 
[[Податотека:Charvet waistcoat 1907.tif|мини|десно|250п|Свечен прслук]]
'''Прслук''' е вид на предмет за облекување многу сличен на [[џемпер]], само што нема ракави. Најчесто се носи преку некој друг предмет за: облекување: [[кошуљакошула]], блуза, маица и сл. Многу е присутен детал во српските краеви како дел од традиционалните народни носии <ref>[http://www.riznicasrpska.net/likovnaumetnost/index.php?topic=121.0 EtnografskiЕтнографски muzejмузеј u Beogradu / nošnja /{{Ботовскиво наслов}}Белград]</ref>.
 
== Галерија ==