Разлика помеѓу преработките на „Средношколски мјузикл 3: Сениорска година“

Реуредување на целата статија и нова секција.
с (Бот Додава: cy:High School Musical 3: Senior Year)
(Реуредување на целата статија и нова секција.)
| imdb_id = 0962726
}}
'''Средношколски мјузикл 3: Сениорска година''' ([[англиски јазик{{lang-en|англиски]]: '''High School Musical 3: Senior Year}}) е третото продолжение од серијалот ''Средношколски Мјузикл'') ена [[The Walt Disney Company|Disney]]. Премиерно во САД се прикажуваше на [[24 октомври]] [[2008]] год. од[[мјузикл]] – [[комедија]] [[тин|тинејџерски]] [[филм]] од [[2008]] год. Премиерата[[Кени наОртега]] филмотсе евраќа најавена закако [[24 октомврирежисер]] и [[2008кореограф]], годисто и шестте главни актери.
 
Во ова продолжение, двата протагониста, Трој и Габриела се соочуваат со фактот дека ќе се разделат на крајот на годината и кога ќе треба да одат на различни факултети. Трој и Габриела заедно со останатите јунаци се соочуваат со сите нивни стравови, надежи и планови за нивната иднина.
 
Во првите три дена, ''Средношколски мјузикл 3:Сениорска година'' доби 42 милиони долари во Средна Америка и додатни 40 милиони на другите места, што го преминува рекордот за најголем викенд на прикажување мјузикл.<ref>http://www.reuters.com/article/filmNews/idUSTRE49M98K20081026</ref>
 
== Синопсис ==
 
Овој пат нашите јунаци се соочуваат со фактот дека сега се во последната година во средно училиште и дека кога таа ќе заврши сите ќе отидат на различни страни. Трој и Габриела се најпогодени од овој факт. Габриела се обидува да најде начин да си го продолжи животот иако неможе да го замисли без Трој. Трој пак незнае ни каде му местото во светот на возрасните се додека не дојде едно младо момче Џими Зара кое сака да стане многу добар кошаркар. Што се однесува до Шарпеј таа сфаќа дека детските денови дојдоа до крај и дека е време да стане позната и да зачекори на црвениот килим. Почнува да паѓа во депресија бидејќи сака холивудска кариера, тука е и нејзиниот верен брат Рајан кој конечно најде начин да се ослободи од нејзината сенка. Тој почнува да и се противи на нејзините идеи и наредби и почнува да ја користи штотуку стекнатата самодоверба. Шарпеј е подготвена за пролетниот мјузикл кој го подготвува кој друг ако не г-ѓа Дарбус. Но овој пат Шарпеј не се подготвува само за тоа таа има и големи идеи за матурската вечер за која е задолжена најдобрата организаторка Тејлор МекКиси. Тејлор ги поминува последните денови со Габриела и со подготовка на училишниот алмонах а и со матурската вечер. Но таа е загрижена дали конечно Чед ќе ја забележи како што треба а не несериозно како и од сега и чека покана од него за матурската вечер. Келси пак има искомпонирано нови песни за сите но овој пат некој сосема неочекуван ќе ја забележи а тоа е Рајан Еванс. Џејсон нејзиното момче не е многу загрижено за нејзината дружба со Рајан бидејќи го смета за чуден и многу педерастичен. Но Рајан оваа година е полн со самодоверба и решава да ја освои Келси без разлика на околностите. Џејсон има нови рецепти и идеи да ја освои Шарпеј но дали е тоа возможно и која е неговата партнерка за матурата. Марта Кокс е полна со нови танцувачки вештини и има само едно на ум оваа година: да направи нешто со што ќе ја запаметат засекогаш. Шарпеј е подготвена за нова кариера а станува се посигурна во тоа кога се појавува Тиара Голд. Тиара е „мини-Шарпеј“ и е во прва година таа е опседната со Шарпеј и Шарпеј станува нејзина учителка за како да стане модерна, популарна и најсакана што во превод е како да стане „шмизла“. Дали Трој и Габриела ќе најдат начин да не се разделат по завршетокот на училиштето, дали Рајан конечно ќе ја искористи новата самодоверба и ќе се тргне од сенката на сестра му и ќе стане индивудиа а не „кученце на Шарпеј“, дали Шарпеј ќе успее да остави најголем впечаток на матурската и конечно ќе ја почне својата кариера, дали Чед ќе одлучи каде му е местото на овој свет и дали ја сака Тејлор, дали Тејлор покрај обврските со организацијата ќе успее да го земе Чед како нејзин партнер на матурата и дали „Дивите мачки“ ќе најдат начин да ја направат и оваа година незаборавна останува да погледнеме кога филмот ќе излезе во кината.
Филмот започнува за време на натпреварот меѓу Wildcats и West High Knights, каде капитенот на тимот Трој ([[Зек Ефрон]]), го потикнува тимот и го буди нивниот натпреварувачки дух ('''Now or Never''') и ги води до победа. Подоцна, на забавата кај Трој по мечот, Трој и Габриела ([[Ванеса Хадџенс]]) си размислуваат за нивната иднина и посакуваат да последните неколку месеци што им преостануваат во East High да не завршат толку бргу ('''Right Here, Right Now'''). Во меѓувреме, Шарпеј ([[Ашли Тисдејл]]) ја запознава Тиара Голд ([[Џема МекКензи Браун]]), [[Обединето Кралство|британска]] ученичка на замена која таа ја „вработува“ како нејзина асистентка.
 
Професорката по драма г-ѓа. Дарбус ([[Алисон Рид]]) забележува дека бидејќи има многу малку пријавени за пролетниот мјузикл, Шарпеј може да изведе [[соло шоу]]. Ова ја вознемирува Келси ([[Олесиа Рулин]]), која го пишува шоуто и веднаш ги пријавува сите останати ученици од одделението. Ова се резултира кај г-ѓа. Дарбус да реши да направи шоу за нивните последни поминати месеци во East High. За време на аудицијата открива дека Шарпеј, Рајан ([[Лукас Габрел]]), Келси и Трој размислуваат за стипендија на [[Julliard School|Julliard]], но само еден од нив ќе биде одбран. Шарпеј станува очајна да ја добие стипендијата и знаејќи дека Келси ќе им ги даде најдобрите песни за мјузиклот на Трој и Габриела, таа го тера на Рајан да се спријатели со Келси и да ја земе песната ('''I Want It All''').
 
Следниот ден, Габриела и Трој се сретнуваат на покривот и Габриела го учи валцер ('''Can I Have This Dance'''). Чед ([[Корбин Блу]]) тогаш ја прашува Тејлор ([[Моник Колман]]) да оди на матурската со него. Таа всушност го одбива поради неговиот ентузијазам, но подоцна прифаќа кога Чед и докажува дека може да се потруди и да ја покани повторно пред пола училиште. Групата вежба за мјузиклот, сцена поврзана со нивната матурска ('''A Night to Remember'''). Меѓувреме, Рајан ја прекинува Келси додека таа композира ('''Just Wanna Be with You''') и ја пее песната заедно со неа, а потоа и ја поканува на матурската. Додека Трој и Чед размислуваат за нивното детство ('''The Boys Are Back'''), Шарпеј и Тиара дознаваат дека е можно да Габриела оди на факултет порано. Шарпеј подоцна скришно и злобно му се приближува на Трој и му кажува дека тој е единственото нешто што и стои на патот на Габриела во остварувањето на нејзиниот сон. Трој разговара за ова со Габриела јадејќи пица и откако споделуваат незгоден поздрав, Габриела ('''Walk Away''') заминува за факултет следниот ден.
 
Татко му на Трој, Џек ([[Барт Џонсон]]), зборува со него за неговата иднина. Трој станува лут, збунет и бега и вреска насекаде околу East High ('''Scream'''). <!-- Ms. Darbus is in the theatre and reveals that she sent in his application for Julliard, as she knew how comfortable he was on stage and how much he liked it. Troy takes no offense and thinks about the advice given to him. Troy later gets a call from Gabriella saying she won't return to Albuquerque as she is too used to being away.She also mentions that she loves him but then breaks Troy's heart. On the night of prom, Troy visits Gabriella at [[Stanford University|Stanford]], and the two waltz again.They share a kiss. And Troy tells Gabriella that he loves her too. Troy then convinces Gabriella to return as everyone isn't the same without her.
 
Back at East High, Jimmie ([[Matt Prokop]]) receives a text from Troy to tell him to cover for him onstage because he is going to be late. The Julliard representatives are there, and watch as the show seems to go well, ('''Senior Year Spring Musical'''). During the first number Chad, Jason ([[Ryne Sanborn]]), Zeke ([[Chris Warren Jr.]]), and Martha ([[Kaycee Stroh]]) debut, Jimmie then performs with Sharpay, receiving his own standing ovation. Troy and Gabriella appear during the second half of the show and sing their duet together. Tiara then betrays Sharpay and tells her how she is going to take over next year in the drama department. Sharpay finally learns how it feels to be humiliated, but does not wish to go down. While Tiara performs, Sharpay immediately crashes her performance and shows her up.
 
Ms. Darbus reveals that both Kelsi and Ryan have won the Julliard scholarship ('''We're All in This Together (Graduation Mix)'''). Taylor will go to [[Yale University]]; Sharpay will go to [[University of Albuquerque]] and will assist Ms. Darbus in running the drama department in the fall. Troy decides to go to the [[University of California, Berkeley]], where he can play basketball, study drama and be close to Gabriella. After learning about Troy's decision, Chad runs offstage and into the school gym. There he and Troy work things out and learn that their college's basketball teams will play each other the upcoming fall.
 
At the graduation ceremony, Troy gives the class speech. Throwing their caps in the air, the graduates form a giant [[Wildcat|wildcat]] before breaking out into song and dance ('''High School Musical'''). The six friends walk down the field where a curtain closes off the graduation ceremony and turns into a stage. The six stars do their signature jump and then the camera does a close up of each actor. They take their final bow as the curtain closes. -->
 
== Музички нумери ==
{{seealso|Средношколски мјузикл 3: Сениорска година (саундтрак)}}
{| class="wikitable"
! Песна || Главни изведувачи || Останати пејачи || Сцена
|-
| '''''Now or Never''''' || Трој || Габриела, Чед, кошаркарски играчи, навивачки и некои Wildcats || салата за вежбање во East High
|-
| '''''Right Here, Right Now''''' || Трој и Габриела || Никој || Куќичката на дрво на Трој
|-
| '''''I Want It All''''' || Шарпеј и Рајан || Некои од Wildcats || Кафитериата во East High
|-
| '''''Can I Have This Dance''''' || Трој и Габриела || Никој || Малата градина на кровот на East High
|-
| '''''A Night To Remember''''' || Трој, Габриела, Шарпеј, Рајан, Чед, Тејлор, Келси, Зик, Марта || Некој Wildcats || Адиториумот во East High
|-
| '''''Just Wanna Be With You''''' || Рајан, Келси, Трој, Габриела || Никој || Училницата по музичко и адиториумот во East High
|-
| '''''The Boys Are Back''''' || Трој и Чед || Никој || Отпад на автомобили
|-
| '''''Walk Away''''' || Габриела || Никој || Куќата на Габриела
|-
| '''''Scream''''' || Трој || Никој || Насекаде во училиштето
|-
| '''''Senior Year Spring Musical''''' || Трој, Габриела, Шарпеј, Рајан, Чед, Тејлор || Келси, Зик, Марта, Џејсон, Џими, Тиара, Wildcats || Адиториумот во East High
|-
| '''''We're All in This Together (Graduation Mix)''''' || Хорот-Wildcats || Никој || Адиториумот и фудбалскиот терен
|-
| '''''High School Musical''''' || Трој, Габриела, Шарпеј, Рајан, Чед, Тејлор || Келси, Зик, Марта, Џејсон, Џими, Wildcats || На сцената
|-
|}
 
 
==Актерска екипа==