Разлика помеѓу преработките на „Киевски Рус“

Додадени 165 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎Киевска Русија во време на Владимир: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|)
|region=Belarus, Northern Ukraine
|year_start=882
|year_end=131240 век
|date_start=
|date_end=
|s3=Kingdom of Galicia–Volhynia
|flag_s3=Alex K Halych-Volhynia.svg
|image_coat = Alex K Kievan Rus..svg
|image_map=Kievan-rus-1015-1113-(en).png
|image_map = Location of Kyivan Rus.png
|image_map_caption=Киевска Русија, 11 век
|image_map_caption= Карта на подоцнежна Киевска Русија (по смртта на Јарослав Први во 1054 година).
|religion=[[Словенска митологија|Словенски паганизам]]<br> [[Православие]]
|capital=[[Киев]] </small>
3

уредувања