Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Особености: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание)
с
}}
 
'''Колибри''' ({{науч|Trochilidae}}) се фамилијасемејство птици кои се блиски со сродните фамилии на вистинските чиопи (''Apodidae'') и на чубастите чиопи (''Hemiprocinidae''), сите заедно влегуваат во заеднички ред на чиопите (Apodifoemes).
Одредени автори ги издојуваат колибрите во сопствен ред. Семејството на колибрите има повеќе од 100 родови и околу 330-340 видови.