Разлика помеѓу преработките на „Калвинизам“

Додадени 105 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:John Calvin - best likeness.jpg|мини|лево|165п|[[Жан Калвин]]]]
Во [[Швајцарија]], реформацијата била распространета најпрвин во [[Цирих]] во [[1516]] година преку [[Улрих Цвингли]]. Според него, реформацијата имала национален карактер, и како таква, тој сметал дека секуларната власт нема право да се меша во работите на [[црква]]та. Во текот на [[1528]] година го напишал Коментарот околу правната и лажната религија, а следната [[1529]] година во [[Марбург]] заедно со Лутер дискутирале околу суштината на евхаристијата, држејќи на тоа дека [[Христос]] е присутен само духовно и симболички. Во [[1531]] година алијансата на [[Улрих Цвингли]] подготвила штрајк со глад против католичката црква, меѓутоа обидот бил без успех бидејќи движењето не било доволно подготвено во Цирих. Улрих Цвингли бил убиен на возраст од 47 години.
 
1.243

уредувања