Ѕвездено време: Разлика помеѓу преработките

Одземени 177 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 4301252 на Simonka34
(#WPWP #WPWPMK)
(Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 4301252 на Simonka34)
Ознака: Рачно отповикување
[[Податотека:Four season croatian infotext.svg|мини|десно|250px|Prikaz položaja [[Земја]] и [[Сонце]] за 4 [[годишни времиња]].]]
'''Ѕвездено време''' (или „сидерално време“) — мерка за положбата на [[Земја]]та при нејзиното [[вртење]] околу [[Земјина оска|својата оска]], или мерка за време преку очигледното дневно движење на пролетната [[рамноденица]], што е многу блиску но не сосема исто со движењето на ѕвездите. Се разликуваат по [[прецесија]]та на пролетната рамноденица во десното искачување во однос на ѕвездите.<br />
Земјениот '''ѕвезден ден''' исто така се разликува од периодот на ротација во однос на позадината од ѕвезди според износот на прецесија во десното искачување во текот на еден ден (8,4 мс).<ref>Seidelmann, стр. 48.</ref> Неговата средна вредност на [[Ј2000]] е 23<sup><small>ч</small></sup>56<sup><small>м</small></sup>4,090530833<sup><small>с</small></sup>.<ref name=Aoki>Aoki, S., B. Guinot, G. H. Kaplan, H. Kinoshita, D. D. McCarthy and P. K. Seidelmann: "[http://adsabs.harvard.edu/abs/1982A&A...105..359A Нова дефиниција на универзалното време]". ''Астрономија и Астрофизика'' '''105'''(2), 359-361, 1982.</ref>