Разлика помеѓу преработките на „Џастин Бибер“

Додадени 114 бајти ,  пред 1 месец
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести, Cite news → наведени вести (2))
 
== Албумот "Believe" 2012 ==
[[Податотека:Believe Tour 12, 2012.jpg|десно|thumb|200px|Џастин на настап во 2012]]
 
Албумот претставува музичка заминување од тинејџерски поп звукот на неговите претходни изданија, и вклучува елементи на денс-поп и R & B жанрови. Намерата на развивање на позрел звук, Bieber соработувал со широк спектар на урбаните производителите за ослободување, како и некои долго време соработници, вклучувајќи Darkchild, Хит-Момче, дипломатската и Макс Мартин. Bieber ко-напиша дванаесет песни со многу ангажиран композитори (плус 3 делукс-издание бонус песни), а музиката е покриен од страна на сесијата музичари."Дечко" беше издаден како водечки сингл на албумот на 26 март 2012 година. Песната доби мешани критики, со наведувајќи неколку критичари споредби на колеги пејачот Џастин Тимберлејк. И покрај неговата млака критични одговор на еден беше комерцијален успех, дебитирајќи на број два на Билборд Хот 100 со 521.000 дигитални единици се продаваат во нејзиното отворање недела. A серија на промотивни синглови потоа беа објавени пред излегувањето на албумот, а на 26 јуни беше потврдено дека "колку што ме Ч" служел како вториот официјален сингл од албумот.На 1 март 2012 година, Bieber се појави на The Ellen DeGeneres Show да објавиме дека првиот сингл од неговиот следен албум ќе се вика "Дечко", таа беше објавен на 26 март 2012.The Песната е напишана од страна Bieber и Мајк Поснер, и произведени од страна Поснер и Мејсон Леви.Bieber, исто така поканети неговите фанови да учествуваат во една од креативни решенија за "дечко" сингл. Две потенцијални покрие уметност беа објавени на веб-страницата Bieber е, и навивачите беа охрабрени да гласаат за кој тие најпосакувана. Го капакот со најмногу гласови стана официјален насловната страница на за сингл.Bieber објави преку Твитер дека првиот сингл од неговиот претстојните третиот студиски албум, верувам дека ќе биде издаден во март 2012 година. [7] На 1 март 2012 година, Bieber се појави на The Ellen DeGeneres Show да објавиме дека првиот сингл од неговиот следен албум верувам, ќе се вика "Дечко" и бил издаден на 26 март 2012 година. [8] Песната била напишана од страна Bieber, Тајлер McGowen и Мајк Поснер, и продуцирано од Поснер и Мејсон Леви. Две покрие уметност беа објавени на веб-страницата Bieber е, и навивачите беа охрабрени да гласаат за што покриваат тие би склопот; со најмногу гласови за покритие и тоа ќе стане официјален покритие на за сингл. "Дечко" достигна бројот два на Билборд Хот 100. Таа, исто така стигна до првите десет во неколку земји во светот.Остров Def Jam потврди на 26 јуни 2012 година дека "колку што ме Ч" кој Биг Шон, кој претходно беше издаден како трет и последен промо сингл како дел од iTunes албум одбројувањето до Верувај, сега ќе биде објавен како службен Вториот сингл исклучување на албумот. Таа официјално ќе влијае САД Топ 40/Mainstream и ритмичка радио на 10 јули 2012 година."Убавицата и победи", е трет сингл исклучување верувам. Тоа беше објавен на 13 ноември 2012 година и има вокали од рапер Ники Minaj. Тоа досега достигнаа 5 во САД."Целиот свет" бил издаден како промотивна сингл и ќе биде објавен како четврта сингл од Верувај. Тоа ќе биде издаден во Велика Британија на 4 март 2013 година.Првиот промотивен сингл од албумот, Родни Jerkins, Денис Aganee Џенкинс, Травис Sayles произведени "Умри во вашите раце", беше објавен на iTunes на 29 мај 2012.The песна примероци Мајкл Џексон "Имаме добра работа Одење "и е напишан со десет ко-автори. Вториот промо сингл "целиот свет", кој има Лудакрис, беше издаден на iTunes на 4 јуни 2012 година. "Додека ме Ч" кој Биг Шон беше објавен на 11 јуни 2012 година, како трет промотивни сингл.Верувале доби позитивни критики од музичките критичари. На Metacritic, кои му ги доделува нормализира рејтинг од 100 до критики од главните критичари, албумот доби просечна оценка од 68, врз основа на 14 прегледи, што укажува на "генерално поволни критики".Додека БиБиСи Музика истакна тек Bieber е "помеѓу жалба", исто така, испитуваат неговата постепено стилист еволуција од неговите претходни албум. The New York Times истакна пребарување за зрелост Bieber изложени. Тоа обиде природната сила на неговиот глас, кој не треба, многу технички подобрување како што беше претходно. [29] Сепак, косо списание критикуваше производство потребни за "парче, генерал, и авто-мелодија белешки [Bieber е] во форма" [Entertainment Weekly го пофали развојот на поп ѕвездата, повикувајќи на албумот двете "реинвенција и реинтродукција." Ролинг Стоун истакна подлабоко глас и поинтензивни отчукувања најде на албумот, иако lampooned еден од неговите еуфемизми за новооткриената сексуална зрелост.The New York Times истакна тешкотии Bieber со кои се соочуваат во креирањето на албумот-а тензиите меѓу неговата љубов на R & B и профитабилноста на поп музиката, додека велејќи дека неговото "такт компромиси" направи конфликт податлив. "Пофали Entertainment Weekly на различни публики за албумот, нарекувајќи го "ретките албум, кој се обидува да бидеме сè за секого и во голема мера успева."Осврти на вокалите на одредени песни беа измешани. Њујорк тајмс преглед пожали на одредени песни каде Bieber "звучеше досадно" и не-како него, иако други песни се вели да го покаже, кога тој "се потпира на своите инстинкти." Преглед кредитираат Bieber за неговиот "предница и ранети" вокал. Тоа сугерира дека гласот Bieber ќе продолжи да се развива, и дека за неколку години целосно да го изрази "гнев". Таа рече Bieber е "поголем кредибилитет кога молат или повлекува", додека БиБиСи Музика изјави слично дека "неговата доверба, во најголем дел, [е] минимизираше".Голем број на прегледи споредба Bieber на Џастин Тимберлејк, еднаш тинејџерски поп-ѕвезда, кој постигна голем успех за време на неговата еволуција од тинејџер член на групата на млади возрасни. Повеќето најде ситуации многу различни, велејќи Bieber беше подобро прилагодени за работи на својот сопствен стил, наместо да ги следат стапките на Тимберлејк. The New York Times, сепак, надополнети неговите референци на Мајкл Џексон како аспиративно. Во меѓувреме, рецензенти тенденција да го фалат работа Bieber со други поп-ѕвезди. БиБиСи Музика рече дека, и покрај изобилство на гости учесници, Bieber е "Никогаш во сенка". Покрај тоа, Wordxlife.com мислев дека со вклучување на други уметници како Биг Шон, Ники Minaj и Дрејк на неговиот албум, тој се сигнализира дека тој е сериозен за правење на повеќе зрели музика.Проценки на долгорочно влијание на албумот генерално избегнува нарекувајќи Верувале револуционерен чекор напред. Независната тркалезно критикуваше недостатокот на уметникот на иновации, нарекувајќи го "пушти срамежливи афера". The New York Times истакна дека и покрај Bieber не е воведувајќи во радикални промени поп музиката, тој беше најмалку играње на неговата лична сила. Билборд истакна потенцијалот на пејачот со идните верзии, укажувајќи "повеќе песни кои алудираат на она Bieber би можеле да станат еден ден."Верувале дебитираше на број еден на Billboard 200 со прва недела продажбата на 374.000. Тоа беше четвртиот број еден Bieber е албум. [32] Таа падна две места во својата втора недела до број три со продажба од 115.000 копии. [33] веруваат дека е сертифицирана платина од страна на музичката индустрија асоцијација на Америка (RIAA) на 31 јули 2012, [34] а од декември 2012 година, албумот има продадено 1.141.000 копии во САД. [35]Албумот продадени 57.000 копии во првата недела во Канада, дебитирајќи на врвот канадски Албуми табелата. [36] Во следната недела, албумот падна на број два продажба на 18.000 копии, зад живи суштества Linkin Park е. [37] Исто така дебитираше на број еден на Велика Британија албуми шема со продажба на 38.115 копии, правејќи Bieber вториот најмлад машки соло артист некогаш да стигнат до број еден. [38] Во Јапонија, албумот влезе во Oricon Неделен Албуми табела на бројот седум, продажба 13.886 копии. [ 39] Како на јули 26, 2012, албумот има продадено над 98.000 копии во Канада. [40] Во Бразил, албумот беше заверен платинест од страна Associação Brasileira дос Produtores де дискотеки (ABPD) во рок од три дена од денот на ослободување.