Разлика помеѓу преработките на „Деми Ловато“

Додадени 98 бајти ,  пред 1 месец
#WPWPMK #WPWP
с (→‎1992–2006: почеток на кариерата: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
(#WPWPMK #WPWP)
==Животопис==
=== 1992–2006: почеток на кариерата ===
[[Податотека:Demi Lovato Crop.jpg|лево|thumb|200px|Деми во 2008 година]]
 
Ловато е родена на 20 август 1992 во Албакерки, Ново Мексико.<ref name="BioChannelBiography">{{Наведена мрежна страница|url= http://www.biography.com/people/demi-lovato-481444|title=Demi Lovato Biography – Facts, Birthday, Life Story|publisher=The Biography Channel A+E Networks|accessdate=10 март 2013}}</ref> Родителите на Ловато се развеле доцна летото во 1994 година, после нејзиниот втор роденден. Таткото на Ловато има мексиканско потекло, а нејзината мајка има англиско и ирско потекло.<ref>{{нмс|url= http://familyhistoryinsider.com/deep-ancestry-demi-lovatos-ancient-spanish-heritage/|title=Lost Ancestry: Demi Lovato's Ancient Spanish Heritage|work=Family History Insider|accessdate=26 август 2015}}</ref><ref name=Ethnicity>{{Наведена книга|last=Aldama|first=Frederick Luis |title=Latinos and Narrative Media: Participation and Portrayal|year=2013|publisher=Palgrave Macmillan|url=http://books.google.com/books?id=nBxEAgAAQBAJ&pg=PA149&dq=%22Claiming+a+multi-ethnic+background+of+Mexican,+Italian,+Irish,+and+English+descent%22|quote="Claiming a multi-ethnic background of Mexican, Italian, Irish, and English descent,"}}</ref>