Разлика помеѓу преработките на „Ел Дорадо“

Додадени 235 бајти ,  пред 7 месеци
#WPWP #WPWPMK
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Muisca raft Legend of El Dorado Offerings of gold.jpg|мини|250п|Злато на индискиот крал Зипа, од кога Шпанците го презедоа митот за Елдорадо.]]
'''Ел Дорадо''' ([[шпански]]: ''El Dorado'') - измислено кралство во [[Јужна Америка]], богато со [[злато]].
 
791

уредување