Алтај (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 119 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Сообраќај: Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
(#WPWPMK #WPWP)
[[Податотека:Mongolia location map 2.svg|мини|Локација на Алтај во Монголија]]
'''Алтај''' ({{lang-mn|Алтай}}) е град во Монголија и главен град на покраината [[Гови-Алтај (покраина)|Гови-Алтај]]. Градот е географски сместен во областа [[Јесонбулга, Гови-Алтај|Јесонбулаг]] и има население од 19.300 жители<ref>Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
438

уредувања