Опиум: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати
[проверена преработка][проверена преработка]
с Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
с →‎Употреба: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати
Ред 32:
Морфинот е 10 пати посилен од опиумот и тој го отстранува болките и не предизвикува непријатни чувства. Поради ова многу бргу бил прифатен од [[медицина]]та. Но, сепак тој имал некои несакани ефекти, односно кај луѓето создава зависност (наркоманија). Затоа, се уште се бара најдобрата верзија на морфин.
[[Податотека:HeroinWorld.png|thumb|240px|Најголеми производствени региони на опиум во светот]]
[[Хероин]]от е полусинтетски производ на опиумот, создаден во 1897 година од германската фармацевтска компанија Баер, како смирувачко средство. Тој е околу три патитрипати посилен од морфинот и брзо станал важен лек во медицината. Во [[Првата светска војна]] морфинот помагал во олеснувањето на болките за илјадници ранети во борбите. Сепак, многу брзо луѓето сфатиле колку е штетен за здравјето и каква тешка зависност би можел да предизвика.
 
== Производство ==