Киќо Слабинац: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Торнадо, Кон Тики и Динамити: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎Торнадо, Кон Тики и Динамити: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
=== Торнадо, Кон Тики и Динамити ===
 
Крунослав Кичо Слабинац е роден на 28 март 1944 година во Осиек. Со музика и глума почнал да се занимава уште од основно училиште. Тој свирел на тапан и глумел во детскиот театар. На крајот на 1950-тите години, тој почнал да ја слуша музиката на [[Елвис Пресли|Елвис Присли]] и го заменил тапанарот со гитара. Набрзо почнал во музичкото училиште каде што научил да свири на класична музика на гитара, но не му се допаднало. Во тоа време, во раните 1960-ти години, заедно со тамбурашкиот виртоуз Антун Николиќ Туце, Алберт Красниќ, Владимир Лазиќ и Мирослав Шарановиќ го основале првиот рок-бенд Торнадо, потоа Кон Тики и на крајот Динамит. Тие биле на натпреварот за рок-бенд во Загреб и Белград, каде што два патидвапати победиле. Динамити свиреле рокенрол и други жанрови, а подоцна отишле да свират во германските клубови каде што ги извеле песните на Ролинг Стоунс и Кинк.
 
Пред да замине во воена служба, тој ја свирел песната „Плачејќи време“ (во тоа време голем хит на Раја Чарлс). Откако Слабинац го напуштил Динамит, речиси комплетен состав на композицијата се изменил, а наместо него на местсто на вокалот дошол Дадо Топиќ.